podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Zjednoczone Emiraty Arabskie - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Zjednoczone Emiraty Arabskie - wiza, ambasady, przepisy

Abu Dhabi     
zjednoczone-emiraty-arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie - podróże do Zjednoczonych Emiratów ArabskichZjednoczone Emiraty Arabskie - mapa krajuZjednoczone Emiraty Arabskie - spis artykułów i galeriiZjednoczone Emiraty Arabskie - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeZjednoczone Emiraty Arabskie - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaZjednoczone Emiraty Arabskie - szczepienia, zdrowie, poradyZjednoczone Emiraty Arabskie - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROZjednoczone Emiraty Arabskie - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOZjednoczone Emiraty Arabskie - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP, niezależnie od celu przyjazdu, podlegają obowiązkowi wizowemu. Wizy udzielane są osobom, dla których uprawniony podmiot miejscowy (tzw. sponsor) uzyska promesę w lokalnym urzędzie imigracyjnym na terenie ZEA. Może to być osoba fizyczna (obywatel ZEA lub cudzoziemiec przebywający w ZEA na podstawie wizy pobytowej z prawem do pracy), a także osoba prawna (firma zapraszająca, hotel, biuro podróży, przed­stawicielstwo linii lotniczych). Kopię promesy należy mieć przy sobie w trakcie odprawy wylotowej z Polski. Na podstawie promesy wiza umieszczana jest w paszporcie na granicznym punkcie kontroli ZEA (lotnisko, port, przejście drogowe). Oby­watele RP nie potrzebują wiz tranzytowych, jeśli po­zostają w stre­fie tranzytowej lotniska. W przypadku zatrudnienia (a w niektórych emiratach również zakupu mieszkania) otrzymuje się wizę ważną 3 lata. Szczegółowe infor­macje o możliwości uzyskania przez obywateli RP wiz wjazdowych do Emiratów można uzyskać w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych ZEA (http://www.moieserv.ae/website/index-en.html ) lub Ambasadach ZEA w Warszawie i Berlinie. Paszport ubiegającego się o wizę musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. W paszporcie nie mogą znajdować się wizy wjazdowe Izraela lub ślady pobytu w tym kraju, gdyż taki paszport jest w myśl przepisów ZEA nieważny.
Informacje dla kierowców
W przypadku pobytu nie przekra­czającego 30 dni wymagane jest posiadanie międzynaro­dowego prawa jazdy. Można wówczas prowadzić samochód wypo­życzony z licznych tu wypożyczalni (niezbędna jest karta kredytowa), lecz nie samochód prywatny lub służbowy. Po otrzymaniu wizy pobytowej można wystąpić o lokalne prawo jazdy. Wystawia je departament zezwoleń policji drogowej każdego z emiratów na podstawie zalegalizowanego tłumaczenia polskiego prawa jazdy. Policja drogowa rzadko zna język angielski. W przypadku kolizji drogowej trzeba żądać spro­wa­dzenia tłumacza.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń. Kraj ma sieć doskonałych autostrad, w nocy oświetlonych. Bez odpo­wied­niego doświadczenia i wyposażenia nie należy na własną rękę urządzać wycieczek po pustyni. Grozi to bowiem ugrzęźnięciem w piachu i/lub utratą orientacji w terenie z dala od siedzib ludzkich.
Przepisy celne
Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wy­wozu pieniędzy. W przypadku przywozu kwoty przekraczającej 40 tys. AED lub równowartość tej sumy w walutach obcych lub czekach podróżnych wymagane jest wypełnienie stosownej deklaracji. Osoby w wieku do lat 18 mają prawo wwieźć kwotę nie większą niż 40 tys. AED lub jej równowartość w walutach obcych lub czekach podróżnych. Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Do ZEA nie można wwo­zić: materiałów zawierających treści obsceniczne i godzących w obyczajowość muzułmańską, narkotyków i środków odu­rza­jących (pod groźbą kary wieloletniego więzienia nawet za najmniejszą ilość), leków psychotropowych (należy mieć na nie indywidualne recepty – także na najbardziej rozpowszech­nione leki uspokajające czy rozkurczowe), kaset wideo zawierających treści sprzeczne z obyczajowością lub nakazami islamu. Przywóz napojów alkoholowych (do 2 l o zawartości powyżej 22% alko­holu i 2 l wina) uwarunkowany jest w zasadzie posia­daniem odpo­wied­niego zezwolenia, wydawanego przez policję osobom w wieku powyżej 18 lat (niemuzułmanom). Warunek ten nie jest jednak rygorystycznie przestrzegany.
Bezpieczeństwo
ZEA należą do krajów o najniższym w świecie wskaźniku przestępczości.
Przydatne informacje
• Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. W praktyce dotyczy to przede wszystkim sektora publicznego, gdyż sektor prywatny pracuje 6 dni w tygodniu, a częściowo nawet w piątek. Czas pracy: urzędów państwowych – od niedzieli do czwartku włącznie w godz. 9.00–13.00; banków – w tych samych dniach w godz. 8.00–13.00; sklepów – przez cały tydzień w godz. 9.00–13.00 i 17.00–22.00; centrów handlo­wych – od soboty do czwartku włącznie w godz. 10.00-23.00, w piątki – 14.00–23.00.

• Wiele informacji dla podróżujących można znaleźć na stro­nie internetowej www.uaeinteract.com/travel/.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Abu Dhabi
Delma Street, Corner with Karama Street
P.O. Box 2334 Abu Dhabi, United Arab Emirates
tel.: (00-971 2) 44 65 200, 44 65 215
fax: (00-971 2) 44 62 967
E-mail: polcon99@emirates.net.ae
www.plembassy.gov.ae
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Hiroshimastrasse 18-20, D-10785 Berlin
tel.: (0-0 49 30) 51 65 16
fax: (0-0 49 30) 51 65 19 00